Pirmojo Konstitucijos egzamino laimėtojai juo tebesidomi ir šiandien

Rugsėjo 27 d. įvyks jubiliejinis dešimtasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos egzaminas. Pernai egzaminą laikė daugiau nei 30 tūkst. žmonių, o šiemet tikimasi rekordinio dalyvių skaičiaus. Tarp žmonių, kurie atidžiai domėsis jo eiga bei rezultatais, bus ir pirmieji Konstitucijos egzamino nugalėtojai – jie puikiai atsimena, kodėl tuomet ryžosi dalyvauti akcijoje, ir iki šiol palaiko egzamino idėją.

Dalyvauti paskatino patikusi idėja

„Šiemet jau 10-ąjį kartą organizuojamas Konstitucijos egzaminas nepraranda aktualumo. Net ir tie, kurie Konstitucijos tekstą, regis, moka mintinai, kasmet atranda naujų jos atspalvių, todėl kartotis, gilintis ir dalyvauti niekad nepabosta. Per šiuos metus egzamino dalyvių skaičius išaugo dešimtis kartų, tai suprantama atsižvelgiant į kur kas spartesnę informacijos sklaidą, galimybę egzaminą laikyti internetu. Tačiau tie 800 žmonių, dalyvavusių pirmajame egzamine buvo puikus pasiekimas, jau tada parodęs tokio egzamino aktualumą ir paskatinęs toliau tęsti ir plėtoti tokią gražią tradiciją“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Panevėžietis Petras Leikauskas buvo vienas iš tų 800 žmonių, 2007 m. užsiregistravusių į Konstitucijos priėmimo 15 metų jubiliejaus proga surengtą egzaminą. Jis pasakoja, kad tuomet jam labai patiko pati renginio idėja, todėl jis nutarė sudalyvauti, o galiausiai tapo ir nugalėtoju.

„Man labai patiko ta mintis – kalbėti apie svarbiausią valstybės dokumentą. Aš pagal specialybę istorijos mokytojas, todėl toks egzaminas mane labai sudomino. Be to, tuomet dirbau Panevėžio m. savivaldybės tarybos sekretoriumi ir buvau atsakingas už savivaldybės tarybos narių dalyvavimą egzamine (tuomet atskirai varžėsi savivaldybių Tarybų nariai ir gyventojai). Beagituodamas kitus užsikrėčiau ir pats“, – prisimena jis.

Kitą pirmojo egzamino nugalėtoją, telšiškę Danutę Mažeikienę sudalyvauti irgi paskatino naujos idėjos patrauklumas. „Man iš karto patiko ši mintis. Norėjau ją kažkaip palaikyti, todėl ir nutariau sudalyvauti pati. Mano galva, žmonės turi išmanyti savo šalies pagrindinį įstatymą, žinoti savo teises bei pareigas, o reikalui esant ir mokėti apsiginti“, – sako ji.

Tuomet Konstitucijos egzaminas vyko dviem etapais. Pirmajame, kuris vyko savivaldybėse, testo pagalba buvo išsiaiškinta, kas keliaus į finalinį etapą, kuriame reikėjo rašyti esė. P. Leikauskas prisimena, kad testo klausimai buvo nesudėtingi ir įdomūs.

„Finaliniame etape Vilniuje aš pasirinkau temą „Ar šiandieninėje Lietuvoje Konstitucija yra vertybė“. Įrodinėjau, kad tai yra vertybė, nes iš tiesų taip maniau, ir tebemanau dabar. Beje savivaldybių ture Panevėžyje trys dalyviai surinko vienodą maksimalų balų skaičių ir laimėtojas buvo išaiškintas burtų keliu. Tad pasirinkimo neturėjau – privalėjau laimėti“, – juokiasi P. Leikauskas.

Mažeikienė sako, kad finaliniame etape jai kilo daug ir įvairių minčių. „Konkretaus tikslo aš neturėjau. Tiesiog savo dalyvavimu norėjau išreikšti pritarimą šiai iniciatyvai. Rašant esė buvo proga pagalvoti apie kai kurias mūsų valstybės ir visuomenės vystymosi kryptis, apie atotrūkį tarp deklaruojamųjų nuostatų ir realaus gyvenimo“, – prisimena ji.

Egzamino išpopuliarėjimas nestebina

Mažeikienė teigia visai nesistebinti, kad Konstitucijos egzaminas taip lengvai prigijo ir tapo tradicija. „Visos geros idėjos, kurias visuomenė priima ir palaiko, paprastai turi ir tęstinumą. Nesistebiu, kad taip atsitiko ir su Konstitucijos egzaminu. Labai gerai, kad į šią iniciatyvą įsitraukė ir jaunimas, mokiniai. Taip prisidedama prie solidarios politinės visuomenės kūrimo“, – įsitikinusi telšiškė.

Tai buvo vienintelis kartas, kai ji dalyvavo egzamine. Tačiau pirmojo Konstitucijos egzamino nugalėtoja tikina kiekvienais metais stebinti, kaip vyksta egzaminas, sekanti jo rezultatas. „Nors pati daugiau nebedalyvavau, rezultatais visada pasidomiu. Be to aktyviai skatinu juose dalyvauti ir mokinius“, – teigia Telšių savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja D. Mažeikienė.

Tai, kad per dešimtmetį egzamino mastas išaugo kelias dešimtis kartų, visai nestebina ir P. Leikausko. Jo manymu, ypač džiugu, kad į egzaminą įsijungė ir moksleiviai.

„Aš pats egzamine dalyvavau tik tą vienintelį kartą. Tačiau šiemet, ko gero, jubiliejaus proga vėl sudalyvausiu“, – teigia vienas pirmųjų Konstitucijos egzamino nugalėtojų.

 

Visos naujienos