Šiandien įvykusioje apdovanojimų ceremonijoje Konstitucijos egzamino globėjas LR Prezidentas Gitanas Nausėda ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska apdovanojo geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodžiusius dalyvius.

 

16-ą kartą rengiamas Konstitucijos egzaminas jau tapo tradicija tautiečiams visame pasaulyje. Šiemet egzaminas sutapo ir su pirmos nuolatinės ir demokratinės Lietuvos Valstybės Konstitucijos šimtmečio bei Lietuvos Respublikos piliečių 1992 m. spalio 25 d. referendumu priimtos Konstitucijos 30-mečio minėjimais.

 

Prezidentas savo sveikinimo žodyje egzamino nugalėtojams sakė, kad pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją Lietuvos valstybę kuria Tauta, vadinasi, visi esame savo valstybės kūrėjai ir šeimininkai, jaučiame atsakomybę už tvarką ir sugyvenimą joje, jos ateitį, esame pasirengę ją ginti, kaip giname kiekvienas savo namus.

„Jūsų žinios yra tikrasis kelias į nepriklausomą, demokratinę teisinę valstybę. Jūsų žinios leidžia tikėti Lietuvos valstybės ateitimi, Jūsų gebėjimu naudotis laisvėmis, nepažeidžiant kitų žmonių teisių ir laisvių, gyventi taikoje su savimi ir aplinkiniais. O Konstitucija yra ašis, aplink kurią turi suktis Tautos kuriamos valstybės gyvenimas“, – sakė šalies vadovas.

Šiemet jau antrus metus iš eilės prie Konstitucijos egzamino jungėsi ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio šalių atstovai: Indonezijos, Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Prancūzijos, Vengrijos, Norvegijos, Nyderlandų Karalystės, Švedijos, Turkijos, Kinijos, Ispanijos, Danijos, Kanados, Airijos, Suomijos, Brazilijos, Italijos, Latvijos, Belgijos, Estijos, Graikijos, Ukrainos, Čekijos, Šveicarijos, Portugalijos, Austrijos ir kt.

Pasak teisingumo ministrės E. Dobrowolskos, jubiliejinis Konstitucijos egzaminas vainikavo Lietuvos Valstybės Konstitucijos metus, tapo žinių patikrinimo ir pilietiškumo švente.

 

„Konstitucijos egzaminas yra unikali pilietiškumo inciatyva. Jis turi tikrą galią sujungti visą Lietuvą, o šiemet ir smalsius Lietuvos žmones iš 49 pasaulio šalių. Tai – išties įspūdingas Lietuvos Valstybės Konstitucijos metų vainikavimo akcentas. Sveikinu visus egzamino nugalėtojus. Jūs esate meilės savo šaliai ir pilietiškumo šaukliai, įkvepiantis pavyzdys kitiems. Ačiū, kad prisijungėte prie šios teisinio švietimo iniciatyvos, kuri stiprina mūsų šalies valstybingumo, demokratinių vertybių ir teisingumo įtvirtinimo pamatus. Jūs tapote ne tik Konstitucijos žinių patikrinimo, bet ir pilietiškumo egzamino nugalėtojais!“, – sakė teisingumo ministrė.

 

Laimėtojus sveikinusi Konstitucinio Teismo pirmininkė, Konstitucijos egzamino komisijos pirmininkė prof. Danutė Jočienė akcentavo, jog Konstituciją gerbiame ir vertiname ne tik dėl veiksmingos jos pagrindu sukurtos konstitucinės sistemos, stabilios konstitucinės demokratijos, įtvirtintos teisinės valstybės, joje užtikrintų asmens teisių ir laisvių apsaugos, bet dar ir dėl to, kad ji yra gyvybinga bei tvari, būdama ne tokios tolimos praeities Tautos sprendimas, kartu yra ir mūsų valstybės ateities kūrėja.

 

„Neabejoju, jog pamatines konstitucines vertybes, kaip antai valstybės nepriklausomybę, demokratiją, prigimtinį žmogaus teisių ir laisvių pobūdį, kilus grėsmei būtų pasiryžęs ginti kiekvienas sąmoningas pilietis – ne tik šio egzamino dalyvis ar laureatas. Tikiu, kad žinias, įgytas rengiantis Konstitucijos egzaminui, panaudosite Lietuvos valstybės klestėjimui stiprinti“, – akcentavo D. Jočienė.

 

16-ąjame žinių patikrinimo iššūkyje dalyviai rungėsi šiose kategorijose: geriausiai Konstituciją išmanantis moksleivis (pagal klases); geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo; geriausiai Konstituciją išmanantis asmuo; aktyviausia mokykla; vyriausias dalyvis; geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis.

 

Šiųmetį egzaminą vertino ir nugalėtojus rinko kompetentinga komisija: komisijos pirmininkė – Konstitucinio Teismo pirmininkė prof. dr. Danutė Jočienė, Komisijos pirmininko pavaduotojas prof. dr. Vytautas Mizaras, prof. dr. Vytautas Sinkevičius, prof. dr. Dainius Žalimas, Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Teisės grupės vadovas Andrius Kabišaitis bei istorijos mokytojas Antanas Jonušas.

 

Laimėtojams įteikti Teisingumo ministerijos įsteigti prizai – 50 eurų nominalo kolekcinės aukso monetos, skirtos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui, planšetiniai kompiuteriai, elektroninės knygų skaityklės, belaidės ausinės, išmanieji laikrodžiai. Taip pat jiems skirtas specialus projekto globėjo LR Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas.

 

Nugalėtojų sąrašas: 

 

„5–6 klasių“ grupėje: Marta Astravaitė (Kupiškio r. Subačiaus gimnazija),

Simonas Matulevičius (Alytaus „Volungės“ progimnazija), Ariana Dzičkovska (Trakų gimnazija).

 

„7–8 klasių“ grupėje: Gintarė Jurčiukonytė (Šalčininkų r. Eišiškių gimnazija), Ąžuolas Račinskas (Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija), Kotryna Kisielė (Vilniaus „Magis“ progimnazija).

 

„9–10 klasių“ grupėje: Emilis Urbonas (Vilniaus Žirmūnų gimnazija), Viltė Šeškauskytė (Plungės „Saulės“ gimnazija), Austėja Ročiūtė (Plungės „Saulės“ gimnazija).

 

„11–12 klasių“ grupėje: Taja Tamkevičiūtė (Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija), Ugnė Grybauskaitė (Vilniaus licėjus), Povilas Virbašius (Kauno Jono Jablonskio gimnazija).

 

„LR piliečių ir gyventojų“ grupėje: Justas Dijokas, Liudvikas Milašius, Rimantas Sabulis.

 

Geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis: Pavel Kirjanas (Jungtinė Karalystė).

 

„Teisinį išsilavinimą turinčių ar teisę studijuojančių“ grupėje: Dimitrij Rancev, Dainius Kononovas, Ramūnas Lydis.

 

Vyriausio dalyvio titulas atiteko Edvardui Slušniui.

 

Aktyviausia šių metų mokykla tapo Jonavos Jeronimo Ralio gimnazija.

 

Šiemet Konstitucijos egzaminą laikė 25 823 Lietuvos piliečiai visame pasaulyje.

 

Šiandien vykusią apdovanojimų ceremoniją papuošė Radviliškio muzikos mokyklos jaunių choro „Saulės vaikai“ atliekami kūriniai.

 

Visos naujienos